Ali imajo tudi rastline dušo? Kje pa, to so predmeti, vrženi v svet in čakajo, da zgnijejo ali zgorijo. Ampak, ko vidiš, kako se razraščajo, vzpenjajo, ukoreninjajo, odpirajo, ja tudi čudežno razmnožujejo, je v vsem tem očitna strast, da bi izkoristile vse možnosti, ki jih imajo. Na svet prihajajo z upanjem, da bodo izpolnile svoje poslanstvo, zato imajo svoje življenje. Kot bi rekel Irenin nizozemski prijatelj Martin Voorbij: »Kdor živi brez upanja, ne ve, kaj je življenje!«. Rastline se zanj borijo s vsem kar imajo in za Ireno je prav ta njihova strast do življenja največja fascinacija in raziskovalni cilj njene umetnosti. Da ga dojameš, je treba iti dlje od razmejevanja med figuraliko in abstrakcijo, ker v rastlinah se odpira čisto nov svet. Ker se v njem mešata kvantna mehanika in psihoanaliza, dobi njeno ustvarjanje pogosto pečat akcijskega slikarstva. To je neizčrpen vir prvinskih vtisov in tako si razlagam, zakaj se Irena ne more več ločiti od te motivike, s katero je tudi začela svojo umetniško pot.
Irena, Vladimir Gajšek bi bolj pesniško rekel »slikarsko razvneta Irena«, se na vse načine trudi, da bi nas prepričala o tem novem vesolju, ki ga je odkrila. To je navdušilo tudi dr. Mirka Juterška, da je zapisal: »..ne morem pa prezreti njene silne zavzetosti po vzpostavitvi stika z gledalci in opazovalci njene ustvarjalnosti«. Ni presenetljivo, da se ji obiskovalci razstav na vseh koncih in krajih, doma in v tujini, tako radi pustijo nagovarjati. K temu pripomorejo tudi zelo lepi in pomenljivi naslovi njenih razstav, ki vzbujajo radovednost. Naslov nocojšnje razstave ima veličasten izvirnik izpred 800 let. Takrat je dominikanec Vincent Beauvais zasnoval največjo enciklopedijo srednjega veka z naslovom Speculum Maius – Veliko zrcalo, ki je obsegala Speculum Morale, Speculum Historiae, Speculum Doctrinae, najobsežnejša pa je bila Speculum Naturae v 32 knjigah in s 3.718 poglavji. V tem »zrcalu narave« je bilo vse, kar so zaznali človeški čuti – seveda Irenine rastline, drevesa, sadeži, semena, sokovi itd.. , poleg tega pa še barve in svetloba. In na koncu angeli z Luciferjem vred, ki so jih ljudje takrat očitno še videli, danes pa so tega zmožni le redki.
Morda pa jih vidi Irena, zato končajmo to besedovanje in se podajmo na raziskovanje njenega speculum naturae, kar pomeni, da je razstava odprta.
Mag. Franci Pivec, predsednik Kulturnih društev Maribora (z otvoritve razstave)